Dzień Dziecka – Children’s Day

Wszystkim Uczniom naszej Szkoły Językowej życzymy wszystkiego najlepszego i najsłodszego z okazji ich święta!!!

szczęśliwy-dzień-dziecka-plakat-z-szczęśliwych-dzieci-na-całym-świecie_1639-1614

Dzień Dziecka – pochodzenie święta

Trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy po praz pierwszy obchodzono Dzień Dziecka. Uważa się, że historia tego święta sięga 1949 r. Dzień Dziecka został wymyślony przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych. Celem wprowadzenia takiego święta było uświadomienie ludziom ,jak ważne jest by chronić najmłodszych przed okrucieństwami wojny, głodem i innymi krzywdami.

Kiedy świętujemy

W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Ukraina) święto to obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Swoje święto w Turcji dzieci obchodzą 23 kwietnia,  to także Święto Niepodległości. W niektórych państwach Dzień Dziecka obchodzi się 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka, co stało się w 1959 roku We Francji dzieci mają swoje święto 6 stycznia.

W Japonii nie ma typowego dnia dziecka, chłopcy i dziewczynki maja natomiast swoje własne, osobne święta. Chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca.

Dzień Dziecka na świecie – papierowe karpie i wróżby

phpThumb

W Polsce i wielu krajach słowiańskich Dzień Dziecka to po prostu dzień, w którym rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Maluchy są często witane świątecznym, słodkim śniadaniem i dostają prezenty i łakocie. W ciągu dnia często zabieramy dzieci do zoo, parku czy na festyn lub, w razie złej pogody, do kina lub sali zabaw. Niektórzy organizują nawet przyjęcia, na które zapraszane są inne dzieci.

Podczas posiłku dzieci nakładają na głowy, wykonane wcześniej z papieru, korony. Otrzymują również podarki tak, jak kiedyś Trzej Królowie złożyli dary narodzonemu Jezusowi.

Najciekawsze zwyczaje związane z Dniem Dziecka znajdziemy w Japonii. Istnieją tam właściwie dwa święta- osobne dla chłopców, a osobne dla dziewczynek. Mali panowie maja swój dzień 5 maja – jest on znacznie huczniej obchodzony niż dzień dziewczynek, przypadający. 3 marca.

5 maja japońscy chłopcy spędzają ze swoimi ojcami. Razem wykonują papierowe zabawki. Z równych tkanin wykonują także karpie, każdy z nic ma symbolizować jednego członka rodziny. Karpie zwane są Koinobori albo Satsuki-Nobori). Ojciec to karp czarny, matka czerwony – niebieski karp symbolizuje syna, ilość karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła karpi kojarzona jest z chłopcami.

5 marca japońskie dziewczynki, razem z rodzicami, wykonują lalki z różnych materiałów i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. 5 marca to jednocześnie Święto Lalek.

źródło: http://podroze.se.pl/aktualnosci/dzien-dziecka-2013-zwyczaje-na-swiecie/3279/